Robotyka przemysłowa może się rozwijać dzięki niesamowitemu postępowi technologicznemu. Zwiększona moc obliczeniowa komputerów pozwala na projektowanie coraz nowszych rozwiązań. Ułatwiają one pracę w fabrykach czy dużych przedsiębiorstwach. W taki sposób rozpoczęto budowanie robotów przemysłowych. Poprzez ich szerokie zastosowanie możliwe jest zmniejszenie kosztów masowej produkcji.

Robotyka przemysłowa, a rozwój procesów produkcyjnych

Robotyka przemysłowa ma bardzo istotny wpływ na rozwój całych procesów produkcyjnych. Wiele firm dąży również do wdrożenia koncepcji przemysłu 4.0 w swoich zakładach. Coraz większe zapotrzebowanie na pracowników, a także spora wydajność i jakość produkcji sprawia, że robotyzacja staje się niemal koniecznością.

Z czego składa się robot przemysłowy?

Robot przemysłowy jest układem technicznym. W jego skład wchodzi uniwersalna maszyna wespół z programowanym układem sterowania. Wśród najczęściej występujących postaci wyróżnia się przede wszystkim mechaniczne ramię. Z powodzeniem jest ono w stanie zarówno szybko, jak i precyzyjnie manipulować przeróżnymi przedmiotami. W grę wchodzą nawet te, które osiągają dużą wagę. Roboty przemysłowe są urządzeniami niezwykle wydajnymi – z racji swojej wielofunkcyjności. 

W jakich pracach sprawdzą się roboty przemysłowe?

Jak już wspomnieliśmy, roboty przemysłowe są urządzeniami wielofunkcyjnymi. Bardzo dobrze sprawdzą się zarówno w obsłudze maszyn CNC, jak i paletyzacji. Można także wykorzystać je w pracach związanych z załadunkiem i rozładunkiem, przetwórstwem tworzyw sztucznych, obróbką drewna, metalu i tworzyw sztucznych, jak i montażem, przykręcaniem, pakowaniem czy też testami oraz kontrolą. Dobrej klasy urządzenia mogą posłużyć przez wiele lat, więc nic dziwnego, że stają się one coraz bardziej popularne i są wykorzystywane przez przedsiębiorstwa prosperujące w różnych branżach.

Przykładem firmy, która bardzo mocno stawia na innowacyjne rozwiązania m.in.  w zakresie robotyki  jest CNC Jurczak https://cncjurczak.pl/automatyka-przemyslowa-wroclaw/. Przedsiębiorstwo specjalizuje się głównie w tworzeniu zaawansowanych aplikacji, jednak w  obszarze jego działalności znajduje się również zrobotyzowana obsługa maszyn. Nie bez znaczenia pozostaje także kompleksowa integracja oraz programowanie robotów przemysłowych, które są dostosowane do profilu danej firmy. W ofercie znalazło się także miejsce dla budowy urządzeń autonomicznych – zarówno w formie stacjonarnej, jak i mobilnej. 
Twoja ocena: oceń teraz
Aktualna ocena: 5 - 1 głos